WordPress ShortCode Nasıl Oluşturulur ?

Merhaba arkadaşlar başlıkta’da belirttiğimiz gibi wordpress shortcode nasıl oluşturulur öğrenmek istiyorsanız bu sorunun cevabı çok basit, Öyle karma karışık işlerle uğraşmaya gerek yok aşağıda yer alan anlatımlara uyarak sadece bir kaç adımda çok basit bir şekilde sitenize göre shortcode oluşturabilirsiniz.

WordPress ShortCode Nasıl Oluşturulur ?

Bu işleme örnek olarak sitemizin orta alanında yer alan google adsense bağlantılı reklamı’nı ele alabilirsiniz bizler bu kodu sürekli oluşturmak yerine yaptığımız kısa kod ile direkt olarak sitemize eklemekteyiz ve böylece her yazımız’da reklam kodu yazmak yerine 3 harf’ten oluşan bir kısa kod yazıyoruz ve reklam direkt olarak çıkıyor.

WordPress ShortCode Nasıl Oluşturulur ?

Öncelikle sitenizin tema klasörüne giriş yaparak içerisinde yer alan functions.php dosyasını masa üstüne indirip notepad++ programı ile açınız daha sonra alt kısımda yer alan kodu açmış olduğunuz functions.php dosyasının en altına yerleştiriniz.

function google_adsense() {
return ‘wpshortcodetest’
;}

add_shortcode(‘adsreklam’, ‘google_adsense’);

Bu kodu functions.php’ye ekleyip kaydettikten sonra sitenin herhangi bir bölümüne [adsreklam] kodunu eklerseniz “wpshortcodetest” yazısını göreceksiniz eğer bu yazıyı görürseniz işlem tamam demektir daha sonra ise functions.php’ye eklemiş olduğunuz koddaki “wpshortcodetest” yazan yere çıkmasını istediğiniz kodu yazarak kendi shortcodenizi yani kısa kodunuzu oluşturmuş olacaksınız.

Örnek ShortCode Kodu;

function google_adsense() {
return ‘<a href=”http://www.sohbetgen.com/” title=”Sohbet İçin Tıkla”>Sohbet İçin Tıkla</a>’
;}

add_shortcode(‘sohbetgen’, ‘sohbetgen_code’);

Eklememiz gereken kısa kod [sohbetgen]

Önizleme; Üst kısımdaki kısa kodu eklediğimiz’de aşağıdaki görüntü ortaya çıkacaktır.

Sohbet İçin Tıkla

Belirttiğimiz gibi gerekli alanları kendinize göre düzenleyerek sizlerde kendi kodunuzu oluşturabilir ve sitenize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.Bazı sitelerde çok karmaşık şekilde anlatılmış buda bizim gibi acemi tasarımcıların işlerini oldukça zorlaştırıyor bu nedenle bende sizlerin işlerini kolaylaştırmak adına böyle bir paylaşımda bulunmak istedim umarım işinize yarar.

Kafanızı bazı şeyler için yormaya gerek yok bilgi güçtür ve paylaştıkça büyür bu nedenle sadece anlatılanları yaparak sizlerde bu basit işlemleri çok kolay bir şekilde kendiniz yapabilirsinin.Bu makalemiz’de sizlerin wordpress shortcode nasıl oluşturulur sorusuna cevap olmaya çalıştık yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere.


Bunlarada Göz Atabilirsiniz.

SohbetGen

1979 Malatya Doğumlu, Web tasarım, Arama motoru optimizasyonu ( SEO ), Logo ve Grafik tasarım alanlarında uzman, 2010 yılı itibariyle Antalya/Kemer ilçesinde ikamet etmekte.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir