WordPress Önceki Yazı Sürümlerini Silme [ 2016 ]

WordPress önceki yazı sürümlerini silme; WordPress tabanlı siteler’de içerik girilirken veya içerikler üzerinde düzenleme yaparken ”WordPress Revision” sistemi devreye girer ve eski sürümü veritabanına kaydederek daha sonra bu sürüme ulaşmanızı sağlar, Fakat bu işlem zamanla veritabanınız’da haddinden fazla yer kaplamaya başlar ve veritabanınız gereksiz dosyalar ile kasılmaya başlar, Veritabanınızı bu gereksiz eski sürümlerden temizlemek için bazı kod sistemleri vardır fakat bu kod sistemleri konusunda pek fazla bilgisi olmayan arkadaşlar var bu nedenle biraz daha araştırma yaparak herkes için en uygun temizleme sistemini araştırdım ve siz değerli arkadaşlar ile paylaşmak istedim.

WordPress Önceki Yazı Sürümlerini Kapatma;

Sizler ile paylaşacağım eklenti ile revision özelliğini kapatmadan düzenleme işleminin ardından bir kaç adımda eski sürümleri temizleyebilirsiniz fakat ben revision özelliğini kapatayım sürekli eklenti kullanmak zorunda kalmayım diyorsanız öncelikle aşağıda yer alan kodu wp-config.php dosyasını notepad++ veya diğer php düzenleme proğramları ile açıp içerisine ekleyiniz.Bu işlemin ardından ”WordPress Revision” sistemi devre dışı kalacak ve düzenleme yaparken eski sürümler kaydedilmeyecektir bu sayede’de veritabanınız boş yere kasılmayacaktır.

define('WP_POST_REVISIONS', false);

WordPress Önceki Yazı Sürümlerini Silme;

Daha önce yapmış olduğumuz düzenlemelerden dolayı kaydedilen sürümleri silmek için phpmyadmin’e gerek kalmadan tek bir eklenti ile hem veritabanınızdaki eski sürümleri temizleyebilir hemde wordpress veritabanınızı onarabilirsiniz bunun için tek yapmanız gereken eklentiyi indirmek yüklemek ve temizleme işlemini başlatmaktır.

[tie_list type=”starlist”]
  • Öncelikle kullanacağımız eklentinin adı Delete Revision’dur bu eklentiyi indirmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
  • Delete Revision Eklentisini İndir: https://wordpress.org/plugins/delete-revision/
  • Buradan eklentiyi indirip /wp-content/plugins bölümüne atınız ve ardından wp-admin/eklentiler bölümüne giriş yaparak Delete Revision eklentisini aktif hale getiriniz.
  • Eklentiyi aktif hale getirdikten sonra admin panelinin sağ bölümünde yer alan Ayarlar kısmından Delete-Revision bölümüne giriş yapınız.
  • Açılan sayfada “Check Redundant Revision” butonuna tıklayarak sitenizdeki tüm yazıların eski sürümlerini görüntüleyebilirsiniz.
  • Görüntüleme işleminin ardından sıralanan yazıların eski sürümlerinin hemen altında yer alan “Yes, I would like to delete them!” butonuna tıklayarak eski sürümleri temizleyiniz.
[/tie_list]

WordPress Önceki Yazı Sürümlerini Silme

Bu eklenti sayesinde eski sürümleri çok kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz bu nedenle revision özelliğini devre dışı bırakmanıza gerek kalmayacaktır, çünki bazen hatalı düzenlemeler yapıyoruz ve eski yazılara ulaşmak zorunda kalabiliyoruz, bu eklenti sayesinde eski yazı sürümlerini istediğimiz zaman bir kaç saniye içerisinde temizleyeceğimiz için revision özelliğini pasif hale getirmemizede gerek kalmayacaktır.


Bunlarada Göz Atabilirsiniz.

SohbetGen

1979 Malatya Doğumlu, Web tasarım, Arama motoru optimizasyonu ( SEO ), Logo ve Grafik tasarım alanlarında uzman, 2010 yılı itibariyle Antalya/Kemer ilçesinde ikamet etmekte.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir