WordPress AMP Sayfalarına Adsense Ekleme

WordPress AMP Sayfalarına Adsense Eklemek çok basit bir işlem fakat bilmeyenler için ilk etapta çok zor gelebilir, aşağıdaki makalemizi dikkatlice okuyup adım adım uygulamalı bir şekilde takip ederseniz sizlerde amp sayfalarınıza adsense reklamlarınızı çok rahat bir şekilde ekleyebilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken ilk iş google adsense’ninde önermiş olduğu AMP eklentisini sitenize yüklemektir bu eklentiyi sitemizden indirebilirsiniz.Eklentiyi sitemizdeki amp wordpress plugins sayfasından indirebilirsiniz.

Eklentiyi indirip yükledikten sonra admin panelinden aktif hale getiriniz.Admin panelinin sol bölümünde yer alan eklentiler sekmesinin üzerine gelince açılan bölümdeki düzenleyici bölümüne giriş yapınız.

WordPress AMP Sayfalarına Adsense Ekleme

Düzenleyici bölümünün sağ tarafında yer alan Düzenlemek istediğiniz eklentiyi seçin bölümünden AMP eklentisini seçiyoruz.Açılan düzenleme bölümünün sağ bölümünde amp/templates/single.php bölümüne giriş yapıyoruz tüm kodları bu bölüme ekleyeceğiz.

WordPress AMP Sayfalarına Adsense Ekleme

Üst kısımda yer alan resimdede seçmiş olduğumuz gibi amp/templates/single.php head etiketleri arasına aşağıda sizlere vermiş olduğumuz kodu ekleyiniz.Bu kod AMP sayfalarında adsense reklamlarının çalışması için gerekli olan koddur.

 <script async custom-element="amp-ad" src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-ad-0.1.js"></script>

Bu kodu’da head bölümüne ekledikten sonra sıra geldi reklam kodlarını eklemeye.Öncelikle adsense’ye giriş yapıp reklamlarım bölümünden yeni bir reklam birimi oluşturunuz reklam birimi oluştururken esnek reklam birimini seçmeniz gerekmektedir.Hangi reklam birimini seçeceğiniz aşağıdaki bölümde gösterilmiştir.

WordPress AMP Sayfalarına Adsense Ekleme

Reklam birimini oluşturduktan sonra sizlere verilmiş olan kodu bilgisayarınızda bir not defteri açarak içerisine kaydediniz çünkü orada yer alan bazı bölümleri sizlere vereceğimiz kodun içerisine eklemeniz gerekemektedir.Adsense reklam kodu içerisinde yer alan  data-ad-client= ve data-ad-slot= bölümüde yer alan kodları aşağıda yer alan reklam kodunun içerisine ekleyiniz.

WordPress AMP Adsense Reklam Kodu

<amp-ad height=100
   type="adsense"
   data-ad-client="kod buraya"
   data-ad-slot="kod buraya">
 </amp-ad>

Aşağıda örnek olarak bir kod hazırladık bu koda bakarak hangi bölümlerin nasıl ekleneceğini örnek olarak görebilirsiniz.Sizlerde aynı şekilde yaparak kendi AMP Adsense Reklam kodunuzu oluşturabilirsiniz.

Örnek AMP Reklam Kodu

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<!-- AMP Esnek Reklam -->
<ins class="adsbygoogle"
   style="display:block"
   data-ad-client="ca-pub-1111111111111111111"
   data-ad-slot="11111111111111111"
   data-ad-format="auto"></ins>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
</script>

Sitemize ekleyeceğimiz örnek kod ( Bu kod örnektir )

<amp-ad height=100
   type="adsense"
   data-ad-client="ca-pub-11111111111111"
   data-ad-slot="11111111111111">
 </amp-ad>

Şimdi sizlerde adsenseden aldığınız reklam kodunun içerisinde yer alan data-ad-client ve data-ad-slot bölümündeki kodları amp reklam kodundaki kod buraya olarak belirttiğimiz yere ekledikten sonra reklam kodumuz hazır sıra geldi bu kodları sitemize eklemeye.Kodunuz hazır ise bu kodları ister amp sayfasının altında istersenizde üstünde görüntülenmesini sağlıyabilirsiniz.

Reklamları AMP sayfalarının üstünde görünmesini istiyorsanız aşağıda yer alan kodun hemen altına ekleyiniz.

<div class="amp-wp-article-content">

Reklam kodunu < div class=”amp-wp-article-content ” > kodunun hemen altına eklerseniz reklam sayfanın üst bölümünde görüntülenecektir.

Reklamları AMP sayfasının en altında göstermek istiyorsanız aşağıda yer alan kodun hemen altına eklemeniz gerekmektedir.

<?php echo $this->get( 'post_amp_content' ); // amphtml content; no kses ?>

Bu kodun hemen altına amp reklam kodunu ekledikten sonra reklamlar sayfanın alt kısmında içerikten hemen sonra görüntülenecektir.Örnek olarak sitemizin amp sayfasına göz atabilirsiniz.Örnek sayfaya gitmek için buraya tıklayınız.Sitemizde reklamlar sayfanın altında ve üstünde görüntülenmektedir.

Sayfanın altında görüntülenmesini istediğiniz reklam boyutunu 300 olarak değiştirebilirsiniz, Sizlere önerdiğimiz boyutlar google tarafından önerilen örnek reklam boyutlarıdır.

300×250 Reklam Kodu

<amp-ad height=300
   type="adsense"
   data-ad-client="ca-pub-11111111111111"
   data-ad-slot="11111111111111">
 </amp-ad>

Bu işlemi yaparken her hangi bir sorun yaşayan arkadaş olursa bizimle iletişime geçebilir ve teknik destek alabilirler.Team viever ile veya skype üzerinden sesli yardım ile sizlere yardımcı olabiliriz.

 


Bunlarada Göz Atabilirsiniz.

SohbetGen

1979 Malatya Doğumlu, Web tasarım, Arama motoru optimizasyonu ( SEO ), Logo ve Grafik tasarım alanlarında uzman, 2010 yılı itibariyle Antalya/Kemer ilçesinde ikamet etmekte.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir