Sonunda Adil Kullanım Kotası Kalkıyor!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından Türkiye’de internet hizmeti veren firmalar tarafından uygulanan adil kullanım kotası, mercek altına alındı. Uzun zamandan beri Türkiye’de çeşitli sorunlara yol açan ve tartışmaların yaşandığı adil kullanım kotası için firma içinde özel bir kurul oluşturulurken, adil kullanım kotası için talepler ve diğer internet sağlayıcıları tarafından verilen hizmetler göz önünde bulunduruldu.

Hız Çok Düşünüyordu

Kurum tarafından yapılacak incelemeler sonucunda kota sonrasındaki düşürülen hızın daha da arttırılması beklenirken, BTK raporunda oldukça kapsamlı değişikliklere gidileceği görüldü. Raporda internet hızlarının ve altyapılarının gelişmesine rağmen adil kullanım kotası ile birlikte kullanıcıların uygun olmayan bir yaptırıma maruz kaldığı tespit edilirken, bu doğrultuda adil kullanım kotasının kaldırılmasına karar verildi.

AKK Kalkıyor

Adil kullanım kotası konusunda verilen karar, bu uygulamanın kalkmasına yönelik olurken, geçiş için internet sağlayıcılarına süre tanınmış durumda. Buna göre ilgili düzenleme 2019’un 1 Ocak tarihi itibari ile yürürlükte olacak. Bu açıdan 2019 yılına kadar adil kullanım kotası hala devam ettirilecek. Bu tarih sonrasında AKK kalkması nedeniyle internet sağlayıcıların 2019 yılında farklı fiyatlar üzerinden hizmet vermesi de bekleniyor. Kurul tarafında alınan diğer kararlar ise şöyle;

AKK kalkana değin, AKK ile ilgili yeni düzenlemeler de yapılırken, tanıtımlarda ve hizmet sağlarken, kişilerin AKK konusunda kesin ve net bir şekilde bilgilendirilmesi,

AKK ile ilgili durumdan sürekli kullanıcının haberdar edilmesi

AKK sonrasında hızda yüzde 50 oranında bir artışın yapılması

KAYNAK :


Bunlarada Göz Atabilirsiniz.

SohbetGen

1979 Malatya Doğumlu, Web tasarım, Arama motoru optimizasyonu ( SEO ), Logo ve Grafik tasarım alanlarında uzman, 2010 yılı itibariyle Antalya/Kemer ilçesinde ikamet etmekte.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir