Sitemap Oluşturma ve Google’ye Sitemap Ekleme

Merhabalar bu makalemiz’de sizlere googleye sitemap ekleme hakkında bilgiler vereceğiz vede sitemap sorunları ile ilgili alternatif çözümler sunacağız.Öncelikle sitemap nedir vede ne işe yarar öncelikle bundan başlamak gerekir,Aşağıdaki bilgilere göz atarsanız sitenizin sitemap dosyası hakkında geniş bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Sitemap Oluşturma ve Google'ye Sitemap Ekleme

Sitemap Nedir ?

Sitemiz’de yer alan bağlantıları belirli bir yapı içerisinde Google’ye bildirmek ve arama motoru botlarının yayınlanan içerikleri belirli bir düzen içerisinde incelemesini sağlamak adına oluşturulmuş bir XML dosyasıdır.Günümüz itibariyle SEO açısından en önemli kriterlerin başında gelmektedir vede mutlaka her sitenin bir site haritası ( sitemap dosyası ) olmak zorundadır.

Sitemap ( Site Haritası ) Nasıl Oluşturulur ?

Site haritası oluşturmak için öncelikle bir sitemap.xml dosyası oluşturup içerisine aşağıdaki kodları ekleyerek vede gerekli düzenlemeleri yaparak basit bir şekilde sitenizin haritasını oluşturabilirsiniz.

Örnek sitemap.xml dosyası

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset
   xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9"
   xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance"
   xsi:schemaLocation="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9
      http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9/sitemap.xsd">
<!-- SohbetGen.Com Online Sitemap Generator -->

<url>
 <loc>https://sitadi.com</loc>
 <changefreq>always</changefreq>
</url>
<url>
 <loc>https://siteadi.com/page1</loc>
 <changefreq>always</changefreq>
</url>
<url>
 <loc>https://siteadi.com/page2</loc>
 <changefreq>always</changefreq>
</url>
<url>
 <loc>https://siteadi.com/post.html</loc>
 <changefreq>always</changefreq>
</url>
</urlset>

Bu bir örnek taslak olarak hazırlanmıştır fakat otomatik olarak sitenizi tarıyan vede sitemap dosyasını hazırlayıp indirmenizi sağlayan bazı sitelerde bulunmaktadır örnek olarak aşağıdaki siteleri inceleyebilirsiniz.

Online Sitemap Generator !

 1. https://www.xml-sitemaps.com/
 2. http://www.web-site-map.com/
 3. https://xmlsitemapgenerator.org/index.aspx

Üst kısımdaki siteleri ziyaret edip site adresinizi yazdıktan sonra site haritanız otomatik oluşturulmuş olacaktır.Eğer siteniz wordpress alt yapısı ile hazırlandıysa o halde çok daha basit eklentiler sayesinde site haritanızı oluşturmanız dahada kolay olacaktır örnek olarak aşağıdaki eklentileri indirerek wordpress tabanlı web siteniz için site haritası oluşturabilirsiniz.

WordPress Sitemap Generator !

 1. Jetpack
 2. All in Seo Pack
 3. Yoast
 4. Google sitemap generator
 5. xml sitemap generator

Bu 4 eklenti en popüler eklentiler listesinde zirvede yer almaktadır bu eklentileri wordpress admin panelindeki eklentiler bölümünden indirebilirsiniz.İndirdiğiniz eklentiyi aktif hale getirdikten sonra eklenti ayarları bölümünden sitemap özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

Blogger için Site Haritası oluşturma !

Blogger tabanlı bir web siteniz varsa veya siteadi.blogspot.com şeklinde bir siteniz varsa aşağıdaki linkler uzantıları kullanarak site haritası bölümüne ekleme  yapabilirsiniz.

Alt kısımdaki linkler blogger için standart yani varsayılan site haritalarıdır.

 • blog-ismi.blogspot.com/feeds/posts/full
 • blog-ismi.blogspot.com/feeds/posts/default?orderby=updated
 • blog-ismi.blogspot.com/feeds/comments/default?alt=rss

Bu linkler tam olarak bloguğunuzun tüm linklerini google’ye bildirmez bu nedenle aşağıdaki uzantılarıda kullanarak haritanızı tekrar eklemeniz gerekmektedir.

 • Eğer blogunuzda 500’den az yazı varsa sitemap: blog-ismi.blogspot.com/atom.xml?redirect=false&start-index=1&max-results=500
 • Blogunuzda 500-1000 arası yazı varsa sitemap: blog-ismi.blogspot.com/atom.xml?redirect=false&start-index=501&max-results=500

Tüm işlemleri yerine getirdiniz ve site haritanızı oluşturdunuz şimdi sıra geldi site haritasını google’a bildirmeye veya bir diğer tabir ile yüklemeye, Öncelikle site haritası oluşturduğunuz sitenizi webmaster tools yardımı ile sahipliğini doğrulamalısınız.

Google Search Console’a giriş yapıp özellik ekle bölümüne sitenizi ekleyip sizlere sunulan doğrulama seçeneklerinden birisini kullanarak sitenizi doğrulayınız.

Google Search Console

Doğrulama işleminin ardından panelde görüntülenen sitenize tıklayıp sol menüde yer alan tarama sekmesine tıklayarak site haritaları bölümüne giriş yapınız, Haritalar bölümüne giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümde yer alan site haritası ekleme ve test etme butonuna tıklayıp açılan bölüme sitemap dosyasını sunucunuza yüklediğiniz gibi yazınız örnek olarak bizler sitemap.xml olarak standart bir şekilde yükledik sizlerde bu şekilde yükleme yapabilirsiniz.Eklentiler’de otomatik olarak bu standarda uygun şekilde yükleme yapacaktır bu nedenle haritanız sitede siteadresi.com/sitemap.xml olarak görüntülenecektir bu nedenle açılan bölüme sitemap.xml yazıp gönder butonuna tıklayınız.Google'ye Sitemap Ekleme

Tüm bu işlemleri yerine getirdikten sonra sayfayı yenileyiniz siteniz’de yapmış olduğunuz güncellemeler ve yaptığınız çalışmalar linkler ile birlikte google’a bildirilmiş olacaktır ve google botları bu haritalar üzerinden düzenli olarak sitenizi takip etmeye devam edecektir.


Bunlarada Göz Atabilirsiniz.

SohbetGen

1979 Malatya Doğumlu, Web tasarım, Arama motoru optimizasyonu ( SEO ), Logo ve Grafik tasarım alanlarında uzman, 2010 yılı itibariyle Antalya/Kemer ilçesinde ikamet etmekte.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir