Şifrelerin Güvenli Olmayan Bir Şekilde Toplanması Uyarısı ( Çözüm )

Merhaba arkadaşlar google’nin yeni bir atağı ile tüm site sahipleri https kullanmaya yönlendirilmektedir, kullansalar dahi bazı arkadaşlar ”Şifrelerin Güvenli Olmayan Bir Şekilde Toplanması Chrome 56’da http://siteadresiniz/ web sitesi için uyarıları tetikleyecektir” gibi bir uyarı ile karşı karşıya kalmaktadır, bu uyarıyı alan arkadaşlar kesinlikle korkacak bişey yok bu sorunun cevabı https’ye geçmektir.

Google’dan  gelen mesaj’da da açıkça belirtildiği gibi uyarı alan sayfaların https:// uyumlu olması gerekmektedir,”Ocak 2017’den itibaren Chrome (sürüm 56 ve sonrası), şifrelerin veya kredi kartı ayrıntılarının toplandığı sayfaları, HTTPS üzerinden sunulmadığı takdirde Güvenli Değil” olarak işaretleyecektir.

Aşağıdaki URL’ler, yeni Chrome uyarısını tetikleyecek şifrelere veya kredi kartı ayrıntılarına yönelik giriş alanları içermektedir. Bu uyarıların görüneceği yerleri anlamak için, verilen örnekleri inceleyin. Bu şekilde, kullanıcı verilerinin korunmasına yardımcı olmak için gereken işlemleri yapabilirsiniz. Örnek URL listesi tam kapsamlı değildir.” Sizlere’de bu mesaj geldiyse en kısa sürede aşağıda belirtmiş olduğumuz işlemleri yapmaya başlamalısınız.Gelmediysede en kısa sürede gelecektir.

Bir çok site sahibi bu uyarının neden olduğunu merak etmiş, Bu uyarıyı almanızın nedeni google’nin insanların kişisel bilgilerini korumaya yönelik başlattığı çalışmaktan kaynaklanmaktadır, siteniz’de üye olma, üye girişi, online ticaret için kullanılan kredi kartı bilgileri giriş bölümü varsa bu hatayı almanız normaldir, Peki bu sorundan nasıl kurtulurum diyorsanız https:// ye geçmelisiniz yani SSL sertifikası almanız gerekmektedir fakat SSL sertifikasına sahip oldukları halde bu uyarıyı alan sitelerin kodlamalarında bazı düzenlemeler yaparak Login girişlerinin https:// protokolüne uygun hale getirilmesi gerekmektedir.Örnek olarak aşağıdaki resimler’de protokole uygun olan ve olmayan login girişleri belirtilmiştir.

https:// sertifikasına uyumlu olmayan login;

sifrelerin-guvenli-olmayan-bir-sekilde-toplanmasi-uyarisi-cozum

https:// sertifikasına uyumlu  login;

sifrelerin-guvenli-olmayan-bir-sekilde-toplanmasi-uyarisi-cozum2

SSL sertifikası aldığı halde aynı uyarıyı alan arkadaşlar üst kısımdada belirttiğimiz gibi sitelerinin https:// protokolüne uygun bir şekilde kodlanması gerekmektedir, Örnek olarak sitenizin kod bölümünde yer alan http:// linklerinin https:// olarak değiştirilmesi ve daha sonra test işlemine tabi tutularak sitenin uyumlu olup olmadığı incelenmelidir.

”Şifrelerin Güvenli Olmayan Bir Şekilde Toplanması Chrome 56’da http://siteadresiniz/ web sitesi için uyarıları tetikleyecektir”

Bu uyarıyı alıyorum fakat nasıl düzelteceğimi bilmiyorum diyen arkadaşlar bizimle iletişime geçebilirler, Teknik ekibimizde yer alan arkadaşlar sizlere ücretsiz olarak yardımcı olacaktır.Konu ile ilgili düşüncelerinizi sizlerde bizlerle paylaşabilir ve diğer site sahibi arkadaşlara yardımcı olabilirsiniz.

Son olarak unutmayalımki bu düzenlemeleri yapmayan arkadaşların siteleri chrome tarafından güvenli değil olarak işaretlenecek buda sitenizin ziyaretçi kaybı yaşamasına neden olacaktır.En kısa zaman’da sitelerinizi düzenleyerek bu hatadan kurtulmanız gerekmektedir.


Bunlarada Göz Atabilirsiniz.

SohbetGen

1979 Malatya Doğumlu, Web tasarım, Arama motoru optimizasyonu ( SEO ), Logo ve Grafik tasarım alanlarında uzman, 2010 yılı itibariyle Antalya/Kemer ilçesinde ikamet etmekte.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir