SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

SEO uyumlu makale nasıl yazılır ve hangi hususlara dikkat edilerek çalışmalar yürütülmelidir, Goog’le aramaların’da hazırladığım makale nasıl ilk sayfada veya ilk sırada çıkar gibi tüm sorularınızın cevabı bu sayfada gizli, Her site sahibi paylaştığı içeriğin hep en tepede olmasını ister vede hayal eder bu nedenle’de sürekli olarak bu işin sırrını çözmek için araştırır durur, Bizler sohbetgen.com ailesi olarak siz değerli site sahiplerine bir kaç adım’da SEO uyumlu makale nasıl yazılır bunu anlatmaya çalışacağız umarız faydalı olur vede artık sizler’de yaptıklarınızın karşılığını görmeye başlarsınız.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

Bir çok site sahibinin yaptığı en büyük hata google’ı bir makine gibi görmesidir, fakat o makineninde bizler gibi insanlar tarafından yönetildiğini unutmamalı vede goole’yi yanıltıcı çalışmalar yapmamalıdır.Dünya devi arama motorunun en büyük önceliği kullanıcı memnuniyetidir bu nedenle sizler site sahipleri olarak yapacağınız çalışmalar’da google’nin önceliklerini ön planda tutarsanız google’da sizi ön planda tutar vede zirveye tırmanmanızda yardımcı olur.Yaptığınız her çalışmanın sitenize giriş yapacak olan vede yapmasını istediğiniz ziyaretçilerin yararına olmasına özen gösterin ve emin olunki gösterdiğiniz özenin vede harcadığınız emeğin karşılığını mutlaka alacaksınız.

Üst kısımdaki Google ile tanışma ve kaynaşma faslını geçtikten sonra sıra geldi, sitemize ekleyeceğimiz içerikte hangi hususlara dikkat etmemiz gerektiğine, Google’da ilk sayfalarda yer almak için aşağıdaki hususlar’dan önce kullanıcı memnuniyetini ön planda tutup daha sonra’da aşağıdaki şema ile hazırladığınız içeriği donatmalısınız.Sizlerin öncelikli hedefi ziyaretçiyi memnun etmek ve onu sitede tutmak olmalıdır.

Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 1. Hazırladığınız makalenin en az 300 kelimeden oluşmasına özen göstermeli ve hatta dahada üst sayılara çıkartmalısınız, Uzun içerikli makaleler ziyaretçilerin site içerisin’de daha fazla kalmasına olanak sağladığı için Google 3 dakikadan fazla ziyaretçinin içerde kaldığını tespit ettiği taktirde o içeriği yararlı içerik olarak algılamaktadır.Google’nin düşüncesine göre eğer bir ziyaretçi o sayfa içerisin’de 3 dakikadan az kalıyorsa, ziyaretçi bu siteden yararlanamamıştır olarak algılamaktadır.
 2. Hazırladığınız makalenin başlık kısmı anahtar kelimeyi içermeli, Başlık anahtar kelime ile başlatılmalı, Makale’nin başlığı en az 3 kelimeden oluşmalı vede maximum 66 karakter’in üstüne çıkmamalıdır.
 3. Yayınlanacak olan makale’nin URL kısmı yani site bağlantısı anahtar kelimeyi içermelidir.( Örnek olarak: https://www.sohbetgen.com/seo-uyumlu-makale-nasil-yazilir.html )
 4. Hazırlanılan makale’nin açıklama kısmı yani meta-description bölümü anahtar kelimeyi içermeli vede maximum 160 karakter olmalıdır.Ayrı’ca makale’nin etiketlerinde’de anahtar kelime yer almalıdır.
 5. Makale bölümün’de anahtar kelime h1 etiketi ile kullanılmalıdır, bu sistemde genel’de yayınlanan içeriğin başlığı otomatik olarak h1 olarak ayarlanabilmektedir.H1 Etiketi anahtar kelime ile başlamalıdır.Ayrıca makale içerisin’de H2 ve H3 etiketleri ile’de anahtar kelimeyi içeren birer başlık yer almalıdır.
 6. Eğer Google’da zirvede çıkan bir makale yazmak istiyorsanız en az 300 kelime’den oluşan vede %5.5 anahtar kelime yoğunluğuna sahip bir yazı dizisi hazırlamanız gerekmektedir.
 7. Anahtar kelime ve kelimeler hazırlanılan içeriğin ilk 50-100 kelimesi arasında yer almalıdır, İçerik bölümün’de yer alan görseller’den en az bir tanesinin alt etiketi anahtar kelime olmalıdır.
 8. İçerik içerisin’de yer alan anahtar kelimeler kalın, italik ve altı çizgili olarak işaretlenmelidir.
 9. Anahtar kelime içeriğin son 5 ve 100 kelimesi içerisin’de yer almalıdır.
 10. İçeriğin içerisin’de yer alan anahtar kelime’ye link verilmelidir.

Üst kısımda belirttiğimiz hususlar’a dikkat ederek hazırladığınız içerikler hem kullanıcıların gözün’de hem google’nin gözünde değer ve anlam kazanacaktır buda sitenizin aramalar’da üst sıralar’da yer almasını sağlıyacaktır.Sitesine önem veren vede emeklerinin karşılığını bekleyenler için bu hususlar altın değerindedir.Unutulmamlıdırki ilk sayfada ve hatta ilk sırada olmak zor ama imkansız değil, zor olanı başarmak için’de emek verip sabretmek gerekmektedir.

Hiç bir site sahibinin kurallar’a %100 uyması beklenemez fakat bazı önemli ipuçları tüm kuralları alt ederek başarıya giden kapıyı sizler için aralıyacaktır bizler’de bu makalemiz’de sizlere SEO uyumlu makale nasıl yazılır ve bu yolda nasıl başarılı olunur bu husustaki ipuçlarını paylaştık.Google her geçen gün kendisini güncelleyen vede geliştiren bir yapıya sahiptir günümüz itibariyle bir çok SEO uzmanının dediğine göre Google’nin 200’den fazla SEO kriteri bulunmaktadır fakat bizler bu kriterler içerisin’de sizleri ayakta tutacak ve ileriye taşıyacak olanları aktardık umarız faydalı olur.


Bunlarada Göz Atabilirsiniz.

SohbetGen

1979 Malatya Doğumlu, Web tasarım, Arama motoru optimizasyonu ( SEO ), Logo ve Grafik tasarım alanlarında uzman, 2010 yılı itibariyle Antalya/Kemer ilçesinde ikamet etmekte.

You may also like...

2 Responses

 1. Sefa dedi ki:

  Harika bir anlatım olmuş her zaman bu tür paylaşımları dikkatle okumaya özen gösteririm ve siz bu konuda gerçekten aydınlatıcı bir makaleye imza atmışsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir