NASA, Göktaşından Numune Toplayacak

NASA, yarın fırlatılacak uzay aracıyla Bennu gök taşından numune alacak.

NASA bir süredir Dünya’ya yakın gök taşlarından numune toplamaya çalışıyor. OSIRIS-Rex isimli bu projenin ilk denemesi yarın fırlatılacak 2 kilogramlık uzay aracıyla gerçekleşecek. Bu uzay aracı, numune alınacak gök taşına yaklaşık iki senede ulaşacak.

OSIRIX-Rex, 2018 yılında Bennu’ya ulaşmış olacak. 2020’ye kadar çeşitli analizler yapılacak ve harita oluşturulacak, parçalar da bundan sonra toplanacak. OSIRIS-Rex projesiyle Dünya’ya 60 gram numune getirilecek. Bu rakam geçmişteki Apollo görevlerinde Dünya’ya taşınan Ay örneklerinden biraz daha yüksek.

Bennu gök taşına 5 mm’ye kadar yakınlaşacak olan uzay aracı, parçaları iniş yapmadan, küçük temaslarla toplayacak. Toplamayı bitirdikten sonra tekrar yola çıkacak olan araç, Dünya’ya geri dönüşte zarar görmemesi için numuneleri özel kapsüle doldurulacak.

Toplamda üç farklı deneme yapılacak ve bu çalışmalar sonunda alınan numuneler 2023’te kapsül içinde Utah Çölü’ne paraşütle iniş yapacak. Uzmanlar, bu örneklerle Dünya dışı gezegenlerdeki yaşamın ve Güneş Sistemi’nin yapısını araştıracak.

Projeyle ilgili NASA’nın yayınladığı dört dakikalık videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Facebook Twitter WhatsApp LinkedIn Gmail Google+ PocketTechnopat YouTube kanalına abone olmak için tıklayın…

KAYNAK :


Bunlarada Göz Atabilirsiniz.

SohbetGen

1979 Malatya Doğumlu, Web tasarım, Arama motoru optimizasyonu ( SEO ), Logo ve Grafik tasarım alanlarında uzman, 2010 yılı itibariyle Antalya/Kemer ilçesinde ikamet etmekte.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir