Microsoft’ta Paint Devri Sona Eriyor

Geçmişten günümüze kadar bilgisayar başında zaman geçiren tüm kuşakların ilk öğrendiği programlardan birisi Paint’tir. Sıradan bir çizim uygulaması olsa da oyunsuz, internetsiz bir bilgisayarda ne kadar kıymetli bir uygulama bulunmuş olduğu çok iyi anlaşılır. Arada sırada de oyun ve web olsa bile can sıkıntısından pek çok şaheser meydana konulmuştur. İşte bu efsaneleşmiş uygulama bundan sonraki zamanlarda bilgisayarlardaki yerini almayacak çünkü Microsoft’ta Paint devri resmen sona eriyor.

Microsoft, bundan ileri dehemmiyetde Paint’i kullanımdan kaldırmaya karar verdi. İlk kez Windows’un 1.0 sürümünde hayatımıza giren ve 1980 yılından bu yana bilgisayar kullanıcılarının arkadaşı konumunda tespit edilen efsane çizim uygulaması Windows 10’un yeni yayınlanacak sürümünde kullanımdan kaldırılacak. Daha evvelce oluşturulan bildirimde işlevini yitirdiği fikir edinilen bazı parçaların Windows’un yeni sürümünde emekliye ayrılacağı belirtilmişti. Piyango malesef Paint’e de vurmuş durumda.

Paint’in kullanımdan kaldırılmasının bir başka önemli sebebi de, Microsoft’un başarılı olacağına inandığı ve önemli yatırımlar yaptığı yeni kuşak fonksiyonel çizim uygulaması Paint üç boyutlu’nin yayına alıncak olmasıdır. Her ne kadar kullanıcılar Paint’e alışmış, uygulaması bir efsane olarak görse de; yeni kullanıma sunulacak olan Paint üç boyutlu’nin genç kuşakler amacıyla değişik bir ehemmiyet arz ettiği de tartışılmaz bir gerçek. Bu yeni uygulama yardımıyla daha profesyonel düzenlemeler meydana getirecek olan genç insanlar kendilerini keşfedebilecek, dizayn manasında yeni kabiliyetler meydana çıkacaktır.

Ben de bu yazı vesilesiyle efsaneye hoşçakal demek isterim. Yeni istikbal olan Paint üç boyutlu ümit ederim beklentileri karşılar ve efsanenin konumunu aratmaz.


Bunlarada Göz Atabilirsiniz.

SohbetGen

1979 Malatya Doğumlu, Web tasarım, Arama motoru optimizasyonu ( SEO ), Logo ve Grafik tasarım alanlarında uzman, 2010 yılı itibariyle Antalya/Kemer ilçesinde ikamet etmekte.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir