Lenovo’dan Bir Kez Daha Açık Uyarısı

Uzun süredir Lenovo firmasının fabrika çıkışlı olarak bünyesi altında yer alan Stok Yazılımlar yüzünden birkaç kez hatalarla karşılaşmıştı. Çin asıllı telefon üreticisi olan Lenovo‘nun bu sefer ürünlerinde ise çok büyü bir güvenlik açığının yer aldığını saptandı. Şubat ayında cihaz içerisinde yer alan bir Adware yüzünden oldukça sıkıntı yaşayan bilgisayar kullanıcılar beraberinde PC üreticisi çağresiz kalırken, İlgili kişiler tekrardan ciddi bir sorun ile karşı karşıya. Fakat Superfish sorunu Lenovo‘nun yazılımlara yerleştirmiş olduğu bir durumdu. Şu zamandan sonra firma tamamen kontrolleri kaybetmiş durumda. 

BBC tarafından verilen haberlere göre Lenovo PC ve dizüstü modellerinde yer alan stok yazılımlar hala yok edilmiş durumda değil. Daha öncelerinde de olduğu için firma çok kez uyarı almıştı. Lenovo için ilgili kişiler tekrardan bir uyarı yaparak kısa süre içerisinde bu durumu kökten yok etmesini dile getirdi. 

IOActive yazılım güvenlik şirketinin BBC ile ortak olarak paylaşmış olduğu rapora göre, Lenovo içerisinde yer alan açıklar beraberinde büyük bir soruna yol açıyor. Ortaya çıkan sorunlardan bir tanesi lokal, Aynı zamanda uzaktan bağlatılarda bilgisayarın kontrolünü tamamen devredışı bırakabiliyor, Bir diğeri ise Lenovo‘nun stok yazılımlarında yer alan kod yığını yüzünden bir kez daha kontrol devre dışı bırakabiliyor. İki açığın soucunda ortaya uzak bilgisayar kullanıcıları tarafından tam yetkiye sahip bir erişim imkanı sunuyor. 

Bu konu hakkında sizlere genel olarak tüm bilgisayar üreticileri tarafından ilk olarak kurulan stok programlarını kaldırmak yerine bilgisayarınızı kutudan çıkarttıktan sonra ilk olarak yapmanız gereken işlem olarak yeni bir işletim sistemi kurmayı öneriyoruz. Böylece tam hakim desteğine sahip olarak fabrika tarafından gelen gereksiz programlara yer vermmemiş olacaksınız. 

 

KAYNAK :

SohbetGen

1979 Malatya Doğumlu, Web tasarım, Arama motoru optimizasyonu ( SEO ), Logo ve Grafik tasarım alanlarında uzman, 2010 yılı itibariyle Antalya/Kemer ilçesinde ikamet etmekte.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir