HBM3 Bellekli Ekran Kartları Seneye Çıkabilir

Maliyetlerin azaltılmasıyla birlikte, HBM3 bellekler gelecek yıldan itibaren ekran kartlarında kullanılabilir.

Samsung ve SK Hynix, grafik kartları için yeni nesil bellek teknolojileri geliştirmeye devam ediyor. HBM ve HBM2 bellekler, üretim zorlukları sebebiyle hayli yüksek maliyetli oluyor. Dolayısıyla yeni nesil ekran kartlarında dahi bu teknolojilere pek sık rastlamıyoruz. Her iki şirket de özellikle maliyetleri düşürmek için yeni adımlar atıyor.

Samsung, HBM3 bellekleri xHBM ya da Extreme HBM ismiyle kullanacak. SK Hynix ise HBMx adını tercih edecek. HBM3’ün en önemli avantajı bellek bant genişliğini iki katına çıkarması. Bu sayede DRAM katmanındaki 256 GB/s bant genişliği, 512 GB/s’ye yükseliyor. Buna ek olarak bellek sınırı da 48 GB’dan 64 GB’a çıkıyor.

AMD ve NVIDIA’nın gelecek yıldan itibaren HBM3 bellekleri kullanacağı öngörülüyor. Ancak bunu da sadece üst seviye modellerle sınırlamaları söz konusu olabilir. Yani kısa vadede HBM3 belleklerin ekran kartlarında yaygın kullanımı söz konusu olmayabilir.

Meraklılar İçin: HBM Nedir ?

Facebook Twitter WhatsApp LinkedIn Gmail Google+ PocketTechnopat YouTube kanalına abone olmak için tıklayın…

KAYNAK : https://www.technopat.net/2016/08/25/hbm3-bellekli-ekran-kartlari-seneye-cikabilir/


Bunlarada Göz Atabilirsiniz.

SohbetGen

1979 Malatya Doğumlu, Web tasarım, Arama motoru optimizasyonu ( SEO ), Logo ve Grafik tasarım alanlarında uzman, 2010 yılı itibariyle Antalya/Kemer ilçesinde ikamet etmekte.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir