Devir artık mobil devri bu nedenle’de artık bir çok tasarımcı sitelerini ve uygulamalarını tasarlamaya vede tasarladıkları uygulamaları mobil mağaza olan Google Play’de  yayınlamaya başladı peki google play’e uygulama yüklemek ve güncellemek nasıl yapılır işte bu konuda sizlere bu sorunun cevabını anlatmaya çalışacağız, Yaptığınız uygulamaları nasıl yüklersiniz veya yüklediğiniz uygulamayı nasıl güncellersiniz tüm sorularınızın cevabı işte burada.

Google Play’e Uygulama Nasıl Yüklenir ?

Android uygulamamızı hazırladık ve artık paylaşmanın zamanı geldi, herkesin’de bildiği gibi android cihazların tümün’de standart olarak yüklü olan google play mağaza’sına tasarladığımız uygulamayı göndermek ve kullanıcıların bu mağaza üzerinden ulaşabilmesini sağlamak için Google tarafından hizmet veren Google Play Developer Console giriş yapmamız gerekmektedir.

Google Play Store’da uygulama yayınlamak ve kullanıcılar ile buluşturmak için Gmail hesabınız ile Play Store’a yıllık olarak 25 amerikan doları ücret ödeyerek kayıt olmanız gerekmektedir, Developer Console bölümüne giriş yaptığınız’da ödeme onay işleminin ardından mağaza yükleme ve güncelleme bölümüne giriş yapabileceksiniz.

Google Play'e Uygulama Yüklemek ve Güncellemek

Onay işleminin ardından Google Play geliştirici hesabımız ile sisteme giriş yaptığımız’da aşağıdaki gibi bir sayfa sizleri karşılayacaktır, Yüklenmiş olan uygulamalar burada listelenir, yükleme ve güncelleme işlemleri buradan yapılmaktadır.

Google Play Developer Console

Eğer sisteme ilk defa kayıt olduysanız üst kısımdaki ekran boş çıkacaktır, Boş yerleri doldurmanın zamanı geldi o halde hazırladığımız uygulamamızı mağazaya yüklemeye hemen başlıyalım.

Google Play Developer Console’a geliştirici hesabımız ile giriş yaptıktan sonra üst kısımda yer alan ”Yeni Uygulamalar Ekleyin” butonuna tıklıyoruz ve yükleme işlemini başlatıyoruz.

Google Play Developer Console Yeni Uygulama Yükleme

Yeni uygulamalar ekleyin butonuna tıkladıktan sonra karşımıza doldurmamız gereken bazı alanlar çıkacaktır, aşağıdaki resimdede görüntülendiği gibi öncelikle uygulamanın dilini ve başlığını belirtiyoruz daha sonra isterseniz direkt olarak apk’yi yükleyebilir daha sonra google play girişini ayarlıyabilirsiniz fakat sizlere tavsiyemiz önce giriş bölümünü ayarlamanızdır buradaki gerekli düzenlemeleri bitirdikten sonra apk yükle butonuna tıklayarak uygulamanızı mağazaya yükleyebilirsiniz.

Google Play Store Uygulama Yükleme

APK yüklemek için bilgisayarımızda bulunan ve önceden oluşturduğumuz imzalı ve paketlenmiş APK dosyasını yüklüyoruz. Konsol’da bize üç sekme sunulur: Üretim, Beta Testi ve Alfa Testi şeklinde. Bu bölümler aslında uygulamamızı son hale getirene kadar (kullanıcıyla buluşmaya hazır) süreç takibi yapmamızı sağlamak içindir. Eğer uygulamamızın kullanıcıya sunulmasına hazır olmadığını düşünüyorsanız henüz, alfa yada beta testine alabilirsiniz. Bu durumunda bazı özellikleri mevcuttur aslında. Örneğin, beta testinde olan uygulamanızı yalnızca belirli kullanıcılarla (sizin tanımlayabileceğiniz de dahil) buraya yükleyerek de paylaşabilirsiniz. Eğer uygulamanız kullanıcılarla buluşmaya hazırsa, direkt üretim kısmına APK dosyamızı yükleyerek süreci tamamlayalım:

APK Yükleme

Sol navigasyondan görebileceğiniz gibi APK sekmesinin altında Mağaza Girişi vardır. Onu açtığımızda ise Mağaza’da uygulamamızın nasıl görüneceğini belirleyeceğiz. İlk olarak karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü çıkacaktır. Burada uygulamamızın yayınlanmasını istediğimiz dilleri ve her biri için uygulamamızın adını, mağaza açıklamasını ve istersek tanıtım metni ve uygulamada yaptığımız son değişiklikleri kullanıcıların da haberdar olabilmeleri için girebiliriz:

Google Play Developer Console Mağaza Girişi

Sayfanın altına doğru kaydırdığımız’da kullanıcıları görsel olarak bilgilendirmek adına uygulamadan çektiğimiz ekran görüntülerini ekleyebileceğimiz alan gelmektedir, Bu alana uygulama ile ilgili ekran görüntülerini ekleyebilir ve uygulamayı indirecek olan kullanıcıların uygulama hakkında bilgi ve fikir sahibi olması açısından son derece önemlidir.

Google Play Developer Console Screen Schoot

Ekran görüntülerinin hemen altında mağazada uygulamamızın kategorisini belirlememiz ve kullanıcıların bize ulaşabilecekleri geliştirici mailimizi paylaşmamız da yarar var, bu sayede hem kullanıcılar aradıkları kategori’de uygulamanızı bulabilecek hemde geliştirici mail adresi üzerinden soru, görüş ve önerilerini sizlere iletebilecektir.

Google Play Developer Console 2

Kategori ve  mail işlemlerinin ardından şimdi geldi ülke ve fiyat ayarlamalarına, Sol bölüm’den fiyatlandırma seçeneğine tıklayıp açılan bölümden uygulamaların hangi ülkelerde hangi fiyatlara satılacağını belirleyebilirsiniz.Eğer uygulamayı ücretsiz olarak paylaşacaksanız ücretsiz olarak seçip ardından ülkeleri seçerek yayınlayabilirsiniz.

Google Play Developer Console Fiyatlandırma

Tüm bu işlemleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra, konsolun üst kısmında yer alan taslak butonu yayınla butonu olarak görünecektir ve yayınla butonuna tıkladıktan sonra uygulamanız artık google play store’de yer alacaktır fakat yayınla butonu görünmüyorsa mutlaka bir yerde hata yapmış olabilirsiniz.

Google Play’e Yüklenen Uygulama Nasıl Güncellenir ?

Daha önce yüklemiş olduğunuz bir uygulamada güncelleme yapmak istiyorsanız, Geliştirici konsolu’nu açtığınız’da listelenen uygulamalar arasında güncelleme yapmak istediğiniz uygulamayı seçip üzerine tıkladığınız’da aşağıdaki resimdede görüntülendiği gibi bir sayfa açılacaktır.

Google Play Console Details

Bu bölüm’de yüklemiş olduğunuz uygulamanızın tüm istatistik bilgilerine ulaşabilir, uygulama hakkında yapılan yorumlara vede yorumların detaylarına göz atabilirsiniz.Bu bölüm’den eski uygulamanızın üzerine yenisini yükleyerek güncelleme işlemini yapabilirsiniz fakat unutulmamalıdırki buradaki en hassas nokta sürüm numarasıdır, uygulamanızın yeni sürümü eskisinden büyük olmalıdır örnek olarak daha önce yüklemiş olduğumuz sohbetgen uygulamasının sürüm numarası 1.1.0 ise güncel uygulamanın sürüm numarası 1.1.1 veya 1.2.0 yapabilirsiniz.Bu işlemlerin ardından yeni sürümü yükleyebilir ve güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Google Play’e Uygulama Yüklemek ve Güncellemek
Oy Vermek İstermisiniz ?

Yazar Hakkında

Anonim {SohbetGen}sohbetingezegeni@gmail.com

1979 Malatya Doğumlu, Web tasarım, Arama motoru optimizasyonu ( SEO ), Logo ve Grafik tasarım alanlarında uzman, 2010 yılı itibariyle Antalya/Kemer ilçesinde ikamet etmekte.

Bunlarada Göz Atabilirsiniz

Benzer Yazılar

Şarkı Sözleri

Şarkı Sözleri

13 Eyl 2017

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Spam Kontrol - Aşağıdaki Sorunun Cevabını Boş Alana Giriniz ! *