En popüler WordPress Eklentileri

Dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından tercih edilen içerik yönetim sistemi olan wordpress her geçen gün
En popüler wordpress eklentileridahada gelişerek bu alandaki popülerliğini arttırmaya devam etmektedir, Bu sistemi kullanan site sahipleri ve yöneticiler ise wordpress eklentileri sayesin’de sitelerini üst düzey seviyeye çıkartabilir ve kullanıcılar için dahada kullanışlı bir ortam yaratabilirler, SohbetGen ailesi olarak bizlerde alt yapımızda wordpress içerik yönetim sistemi kullanıyoruz ve sitemizi geliştirmek için bazı eklentileri’de bu sisteme entegre etmiş bulunmaktayız.

Eğer wordpress tabanlı bir site kurmayı düşünüyorsanız veya halı hazırda bir siteniz varsa aşağıda sıraladığımız eklentileri mutlaka test etmeli ve sitenizde kullanmalısınız.En popüler wordpress eklentileri başlıklı bu bölümde sizler ile paylaştığımız eklentiler sayesinde siteniz hem kullanıcılar hemde arama motorları için kaliteli bir ortam olarak görüntülenecektir.

Şuan itibariyle wordpress alt yapısında 44.968 adet eklenti 1.295.477.100 toplam indirme sayısına ulaşmıştır, yani dünya genelinde 1.295.477.100 site sahibi bu eklentiler ile sitelerini güçlendirmiştir.Bu kadar eklenti olmasına rağmen içlerinde işe yarar ve siteye gerçekten faydası olan çok az eklenti yer almaktadır, Bizler sizlere sitenizde mutlaka olması gereken veya mutlaka ihtiyaç duyabileceğiniz sadece bir kaçtanesini paylaşacağız.

Sizlere sunmuş olduğumuz wordpress eklentileri webrazzi.com’da da paylaşılmış olan indirme sayılarına göre ve kullanım bakımlarına göre en çok tercih edilen eklentilerdir.

En popüler WordPress Eklentileri;

All in One SEO Pack: WordPress tabanlı siteler için olmazsa olmazlar’ın başında gelmektedir, SEO’için gerekli ön ayarları bu eklenti sayesinde yapabilirsiniz.Sitenizin title, meta keywords, meta description ayarları ve bunun yanı sıra performans ayarları, google xml site haritası oluşturma, Robots.txt dosyası oluşturma ve düzenleme, dosya düzenleme gibi bir çok özelliğide beraberinde getirmektedir.Eğer bir wordpress sitesi açmayı planlıyorsanız All in One SEO Pack ilk yükleyeceğiniz eklenti olmalıdır.

Akismet: Sitenize yapılmış olan Yorumların spam yani bot olup olmadığını kontrol ederek listeliyor ve yönetici ekranından bunların yönetilmesini sağlıyarak sitenize yapılmış olan tüm yorumları denetlemenize olanak sağlıyarak sitenizin bir yorum çöplüğü haline gelmesini engelliyor.

Google XML Sitemaps: Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarının sitenizi daha iyi indekslemesini sağlamak amacıyla bir link tablosu oluşturuyor, Oluşturduğu bu link tablosunu sitemap.xml olarak arama motorlarının webmaster tools’daki site haritası bölümüne ekleyerek arama motoru botlarının sitenizi düzenli bir şekilde listelemesine olanak sağlıyor.

Contact Form 7: Ajax tabanlı iletişim formu sistemi, Bu iletişim formu eklentisi sayesinde sitenizdeki ilişim bölümünüzü düzenleyebilir ve sitenizi ziyaret edip sizinle iletişime geçmek isteyenler için bir forum oluşturabilirsiniz ayrıca CAPTCHA desteğine sahip bir iletişim formu eklentisi olan Contact Form 7, tek bir site üzerinde birden fazla iletişim formu oluşturmanıza da olanak sağlıyor.

NexGen Gallery: Genellikle haber, magazin ve fotoğraf editörlerinin sitelerinde olmazsa olmaz eklentilerden birisi olan NexGen ile harika galeriler oluşturabilirsiniz, Oluşturduğunuz Fotoğraf Galerilerine toplu olarak resim yükleyebilme, yüklediğiniz resimlerin meta bilgilerini işleme, fotoğrafların sıralamalarını ayarlama gibi pek çok işlemi rahat bir şekilde yapmanızı sağlamaktadır.Eğer bu tarz bir siteniz varsa veya sitenizde bir galeri bölümü oluşturmak istiyorsanız bu eklentiyi denemeden geçmeyin diyoruz.

WP Super Cache: Sitenizin açılış hızı yükselsin, arama motorlarının beğendiği ve kullanıcıları kasmayan bir sitem olsun istiyorsanız sitenizin eklentiler bölümünde olması gereken bir diğer eklentide WP Super Cache’dir,Bu eklenti sisteminiz’de aktif hale geldikten sonra PHP ile işlenmiş sayfalarınızı HTML olarak göstererek hem sayfa açılış hızını arttırıyor hemde ön yükleme yaparak sunucu kaynaklarının daha özenli bir şekilde kullanılmasına yardımcı oluyor.

Google Analytics for WordPress: Sitenizin istatistik bilgilerini, sitenize yapılan girişlerin nereden ve ne zaman yapıldığını gösteren Google Analytics sistemini kullanıyorsanız bu eklenti sayesinde google’daki verileri admin panelinizden’de görüntüleyebilir ve incelemelerinizi siteniz üzerinden yapabilirsiniz.

WP Touch: Mobil cihazların hızla gelişmesi ve günümüzde yaygın olarak kullanılması ile birlikte web sitelerinizin’de bu cihazlar ile uyumlu olması hem ziyaretçileriniz için hemde arama motorları için gereklidir, WP Touch eklentisi sitenizi mobil uyumlu bir görünüm ile donatır ve mobil cihazlardan giriş yapanlar ve arama motorları sitenizi mobil uyumlu olarak görüntülemektedir.

WordPress Importer: Sitenize eklemiş olduğunuz yazıları, sayfaları, kategorileri, menüleri ve daha fazlasını yedekleyebilmeniz için oluşturulmuş bir eklentidir.Sitenizi taşıyacaksanız veya herhangi bir sebepten dolayı sitenizdeki içeriklerin yedeğini almak istiyorsanız wordpress importer eklentisi işinizi görecektir.

JetPack by WordPress.com: İşinize yarıyacak ve sitenizi hızlandıracak bir birinden farklı özelliği bünyesinde barındıran hem site hızlandırma hemde bir istatistik eklentisi olarak bilinmektedir, Jetpack ile sitenizdeki görselleri düzenleyebilir, spam yorumları engelleyebilir ve istatistik sistemi sayesinde sitenizi kaç kişi ziyaret etmiş, kaçtane yorum yapılmış, içerikleriniz kaç beğeni almış hepsini görüntüleyebilme imkanı sağlamaktadır, JetpPack’in özellikleri saymakla bitmez bu nedenle ayrıntılı bilgi için tanıtım ve bilgilendirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Fast Secure Contact Form: Eklentiye özel olarak entegre edilmiş admin paneli sayesinde hızlı ve kullanışlı iletişim formu oluşturmanıza olanak sağlar, ayrıca farklı kod sistemi sayesinde bir den fazla form oluşturmanıza olanak sağlamaktadır.

WP Page Navi: WordPress için geliştirilmiş sayfalama eklentisidir, Sitenin sayfalar bölümünün en alt kısmında yer alan ve diğer sayfaya geçiş için gerekli olan numaralandırma sistemini özelleştirmek ve farklı grafikler ile siteye uygun renk ve şekilde tasarlamak için kullanılmaktadır.

WordPress SEO by Yoast: All in SEO’dan sonra gelen ve WordPress tabanlı sitelerin arama motoru optimizasyonu işlemini gerçekleştirilmek için kullanılan ve bu alanda en çok tercih edilen ikinci eklentidir, All in seo ile benzer özelliklere sahiptir.

Share Buttons by Lockerz: WordPress tabanlı web sitenize eklemiş olduğunuz içerikleri e-mail ile paylaşma haricinde 100’den fazla sosyal ağ’da paylaşma seçeneği ile sosyal paylaşım eklentileri arasında en popüler eklentilerden birisidir.

WP e-Commerce: WordPress tabanlı web siteniz’de satış yapabilmeniz ve e-ticaret tarzı site kuracak olanların ürün satışı yapıp, seçilen ürünlerin eklenebilmesi için bir ürün alış-veriş sepeti eklemektedir.Bu eklenti sayesinde ürünlerinizi web sitenizde satışa sunabileceksiniz.

Google Analyticator: Site istatistik bilgilerinizi wp-admin yönetim paneliniz üzerinden görüntülemenize ve Google analystic bilgilerinizi sitenize aktarararak tek bir sistem üzerinden tüm istatistik bilgilerinize ulaşabilmenizi incelemenizi sağlamaktadır.

Yet Another Related Posts Plugin: WordPress benzer yazılar eklentisi olarak bilinmektedir, Bir birine benzer ve aynı içeriklere sahip yazılarınızı aynı yazının altında paylaşmaya ve sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınıza sitenizde daha çok vakit geçirme olanağı sağlamaktadır.

Tiny MCE Advanced: Yeni yazı ekleme ve sayfa ekleme bölümün’deki içerik giriş bölümünü daha zengin bir hale getirmek için oluşturulan ve 16 farklı eklentiyi içerisinde barındıran bir pakettir.

Sociable: Sitenizdeki içerikleri okuyan veya sayfalarınızı ziyaret eden kullanıcıların beğendikleri içerikleri sosyal ağlarda paylaşmasına olanak sağlayan bir eklentidir, gelişmiş sistemi sayesinde birden fazla seçenek ile içerikleri paylaşma olanağı sağlayabilirsiniz.

Really Simple CAPTCHA: WordPress tabanlı web sitelerinizi botlardan korumak ve iletişim formlarınız’ı spam içeriklere karşı daha güvenli bir hale getirmek için gerekli olan CAPTCHA eklentisidir.

GTrans: Sitenizi uluslar arası bir platform hale getirmek ve yabancı ziyaretçilerin sitenizi farklı diller ile görüntüleyebilmesini sağlamak için oluşturulmuş bir eklentidir.Google translate alt yapısını kullanan bu eklenti ile siteniz artık birden fazla dilde görüntülenebilir bir hale gelecektir.

WP to Twitter: WordPress tabanlı web sitenize eklemiş olduğunuz içerikleri, yazıları ve sayfaları otomatik olarak Twitter’da paylaşmanıza olanak sağlıyan bir eklentidir, Wp tweets pro eklentisinin ücretsiz olarak dağıtılan versiyonudur, ücretsiz olmasına rağmen gayet kullanışlı ve beğenilen eklentilerden birisidir.

Broken Link Checker: Oldukça gelişmiş ve profesyonel web siteleri için gerekli olan bir eklentidir, Siteniz geliştikçe link sayısı artar ve bu linkleri tek tek kontrol etmek çok zorlaşmaya başlar tamda bu esnada broken link checker devreye girer ve hatalı linkleri sizlere bildirerek bu linkleri düzenlemenize olanak sağlar.

Add This: Sitenizi ziyaret eden kullanıcılara beğendikleri içerikleri 330 adet sosyal ağda paylaşma imkanı sunan bu eklenti ile paylaşım zenginliğiniz artacaktır.Add This gelişmiş sosyal paylaşım eklentisidir.

W3 Total Cache: Web sitenizi daha hızlı ve daha sağlıklı bir hale getirmek için kullanılan cache eklentilerinden birisidir, saymış olduğumuz diğer cache eklentileri gibi benzer özelliklerden oluşmaktadır.

Buddy Press: Web sitenizi sosyal bir ağa çevirmek ve siteye giriş yapan ziyaretçilere profil oluşturma, paylaşımda bulunma ve eklenti ekleyebilme gibi özellikler sunmanıza olanak sağlar, WordPress tabanlı web sitelerinizi ziyaretçiler için daha kullanışlı bir hale getirmek için tasarlanan en kaliteli eklentilerden birisidir.

WP-DB-Backup: WordPress sitenizin veritabanını yedeklemek için kullanılan bir eklentidir, bu eklenti veritabanınızı tabloları ile yedeklemektedir.

Smart YouTube Pro: Web siteniz’de bir video galeri sistemi oluşturmayı düşünüyorsanız bu eklenti işinizi görecektir, Youtube’deki videoları ve video listelerini düzenli bir şekilde sitenize eklemenize yayınlamanıza yardımcı olacaktır.

Re-Direction: Sitenizdeki 301 yönlendirmelerini düzenlemenizi ve yönetmenizi ayrıca 404 olarak adlandırılan sayfa bulunamadı hatalarını bularak takip etmenizi sağlamaktadır, Büyük ve karmaşık bir yapıya sahip olan siteler için gerekli olan bir eklentidir çünki arama motorları bulunamayan ve 404 hatası veren sayfaları sevmez bu hatalar’da sitenize zarar vermektedir.

WP Polls: Sitenizdeki içerikler için veya her hangi bir konuda ziyaretçilerinize anketler sunmak isterseniz wp polls eklentisi ile bu işlemi kolayca yerine getirebilirsiniz, eklentide yer alan farklı şablon seçenekleri ve css desteği ile anketler hazırlayabilir ve yayınlayabilirsiniz.

Yukarıda sizler için özel olarak seçilmiş olan eklentiler indirilme ve kullanım sıralamasına göre listelenmiştir.Webrazzi tarafından yayınlanan bu listedeki tüm eklentiler milyonlarca site sahibi tarafından kullanılan önemli eklentilerdir.Aşağıdaki grafik’te üst kısımda paylaşmış olduğumuz eklentilerin grafik şeması yer almaktadır bu şemada eklentilerin indirme ve değerlendirme sayıları görüntülenmektedir.

Popüler WordPress Plugins

En popüler wordpress eklentileri adlı makalemiz hakkında düşüncelerinizi ve fikirlerinizi bizimle paylaşmak isterseniz veya listede yer almayan fakat sizlerinde kullandığı önemli eklentileri bizimle paylaşabilirsiniz.

 


Bunlarada Göz Atabilirsiniz.

SohbetGen

1979 Malatya Doğumlu, Web tasarım, Arama motoru optimizasyonu ( SEO ), Logo ve Grafik tasarım alanlarında uzman, 2010 yılı itibariyle Antalya/Kemer ilçesinde ikamet etmekte.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir