Depolama konusunda en önemli uygulamalardan birisi olan Dropbox’ın hacklenmesi gündem yarattı. Üstelik olayın 2012 yılında yaşanmış olması da olayın ne kadar ihmal edildiğini de gösterdi.

Dropbox tarafından yapılan resmi açıklama ile durum kullanıcılara aktarılırken, şifre değişikliğinin yapılması istendi. Yapılan saldırı sonucunda 68 milyon kullanıcı bilgisinin alındığı ifade edilirken, bu kadar yüksek bir rakama ulaşılması Dropbox’ta ciddi bir güvenlik açığının bulunduğunu da gösterdi. Üyelik bilgilerinin alınmış olması kişilerin verilerine de ulaşıldığını gösterirken, şu an için yaşanan kötü bir olay yok. Fakat bu durum milyonlarca kullanıcıyı da tedirgin etmiş durumda. Önemli verilerini Dropbox’ta saklayan kişiler için bu durum ciddi sıkıntılı bir süreci başlatılırken, şifre değişikliği dışında herhangi bir önerinin de sunulmaması bu konuda herkesi çaresiz bıraktı.

2012’den Beri Şifre Değiştirmeyenler Var!

Dropbox’ta 2012 yılından beri şifre değiştirmeyen kullanıcıların olduğu belirtilirken, özellikle bu kişilerin tehlikede olduğu ifade edildi. Kişilerin üyelik bilgileri alındıktan sonra dosyalarının alınıp alınmadığı bilinmezken, bu konuda Dropbox da bir net cevap veremedi.

Bundan sonraki süreç Dropbox için oldukça zorlu geçecek. Zira kullanıcıların veri güvenliğin sağlamadığı gibi bundan sonrası için de Dropbox güven vermiyor. Bu nedenle Dropbox’ın bundan sonraki piyasadaki tutumu geleceğine yönelik önemli bir gelişme sağlayacak.

KAYNAK :

Dropbox Hacklendi!
Oy Vermek İstermisiniz ?

Etiketler: 65 views Okunma 05 Eyl 2016

Yazar Hakkında

Anonim {SohbetGen}sohbetingezegeni@gmail.com

1979 Malatya Doğumlu, Web tasarım, Arama motoru optimizasyonu ( SEO ), Logo ve Grafik tasarım alanlarında uzman, 2010 yılı itibariyle Antalya/Kemer ilçesinde ikamet etmekte.

Bunlarada Göz Atabilirsiniz

Benzer Yazılar

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Spam Kontrol - Aşağıdaki Sorunun Cevabını Boş Alana Giriniz ! *