Adblock Plus ve Facebook’un Tartışması Büyüyor!

Facebook üzerinden yayınlanan reklamların daha fazla etkileşim alabilmesi adına Facebook tarafından özel bir yazılım geliştirilirken yapılan bu hamleyle birlikte reklam engelleme uygulamalarının etkisiz bir hale getirilmesi sağlanmıştı. Yaşanan bu gelişmenin ardından Facebook tarafından yazılı bir açıklama yapılırken kullanıcıların Adblock Plus gibi uygulamaları kullanmasının Facebook’ta herhangi bir etki yapmayacağı ve tüm kullanıcıların reklam görüntüleyebileceği belirtildi. Bu bakımdan reklam görüntülemek istemeyen kullanıcıların tercih ettiği Adblock Plus Facebook tarafından devreden çıkarılmıştı.

Yanıt Gecikmedi

Yaşanan bu gelişme üzerine ise Adblock Plus tarafından yapılan açıklamalarda bu durumun kabul edilmediği ve onaylanmadığı belirtildi. Yapılan bu ilk açıklama ile birlikte iki marka arasında ciddi bir gerilimin yaşandığı görülürken önümüzdeki günlerde uygulamanın geliştirilebileceği veya yeni formüllerin bulunarak Facebook tarafından yapılan hamlenin etkisiz hale getirilebileceği konuşuluyor. Bu durum üstelik Adblock Plus’ın pek çok kullanıcısı tarafından da hoş bir şekilde karşılanmadı. Reklam görüntülemek istemeyen kullanıcılara zorla reklam görüntülenmesinin internet kullanımı ve kişisel haklara aykırı olduğu ifade edilirken Facebook tüm eleştirilere rağmen servisine aktif hale getirmekte kararlı. 

KAYNAK :

SohbetGen

1979 Malatya Doğumlu, Web tasarım, Arama motoru optimizasyonu ( SEO ), Logo ve Grafik tasarım alanlarında uzman, 2010 yılı itibariyle Antalya/Kemer ilçesinde ikamet etmekte.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir