10 Milyon Liralık Vurguna Emniyet Dur Dedi!

Uzun zamandan beri Türkiye’deki dolandırıcılık olaylarının arttığı gündemde yer alırken bu konu ile ilgili iyi bir haber geçtiğimiz günlerde İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından paylaşıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından uzun zamandan beri yürütülen operasyon kapsamında Türkiye’de dolandırıcılık yapan kapsamlı bir çete yakalandı.

Çete tarafından bugüne kadar 10 milyon liralık vurgun yapıldığı açıklanırken özellikle telefon üzerinden gerçekleştirilen görüşmeler ile kullanıcıların kimlik ve banka bilgileri ele geçirildiği ve bu bilgiler üzerinden kişilerin paralarının çalındığını şikayetleri üzerine harekete geçildi.

Emniyet görevlileri tarafından 2 aylık boyunca teknik takibin yapıldığı öğrenilirken şebekenin Afyonkarahisar’da özel bir ofis görünümlü çağrı merkezi kurduğu ve bu çağrı merkezi üzerinden kişileri arayarak dolandırdığı öğrenildi.

Operasyon kapsamında 15 kişinin gözaltına alındığı belirtilirken vatandaşlara özellikle kredi kartı aidatlarının iade alınması ile ilgili taleplerde bulunulduğu ve vatandaşların yüksek ücretler alacağını sanarak bilgilerini paylaştı öğrenildi. Kredi kartları için ödenen aidatlarını geri almak isteyen vatandaşlar telefondaki çağrı merkezi temsilcisine kredi kartı bilgilerini verirken kredi kartı bilgileri üzerinden özel bir firmaya üyelik açıldı. Kullanıcıların adresine bu üyelik ile kart gönderirken bu kartın hiçbir işe yaramaması ve sadece firmanın kendi açtığı bir üyelik olarak işlem görmesi kullanıcıların mağdur olmasına yol açtı. Aynı zamanda aidatlarını da geri alamayan vatandaşlar, 150 Euro gibi yüksek üyelik ücretlerini ödemek zorunda kaldı. 

KAYNAK :


Bunlarada Göz Atabilirsiniz.

SohbetGen

1979 Malatya Doğumlu, Web tasarım, Arama motoru optimizasyonu ( SEO ), Logo ve Grafik tasarım alanlarında uzman, 2010 yılı itibariyle Antalya/Kemer ilçesinde ikamet etmekte.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir